Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı Kutlaması

28 Mayıs 2022 Cumartesi

ÖĞRENCİLERİMİZ İLK ÖNLÜKLERİNİ TÖRENLE GİYDİ
Fakültemiz Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü 2. sınıf öğrencileri mesleklerinin en önemli unsuru olan beyaz şef önlüklerini Giresun Valisi Sayın Enver ÜNLÜ ve Giresun Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Yılmaz CAN’ın ellerinden giydiler.
Giresun Üniversitesi Şehit Ömer HALİSDEMİR konferans salonunda Türk Mutfağı Hastası etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen organizasyon Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Eyüp NEFES hocamızın açılış konuşmalarıyla başladı. Daha sonra Giresun Valisi Sayın Enver ÜNLÜ, 21-27 Mayıs Türk Mutfağı Haftası ile ilgili konuşmalarını gerçekleştirdi. Genelde Türk mutfak kültürünün özelde ise Giresun mutfak kültürünün özelliklerine değinen Sayın ÜNLÜ, öğrencilerimizi şef önlüğü giyme aşamasına gelmelerinden ötürü tebrik etti.
Sayın Valimizin konuşmalarının ardından moderatörlüğünü Turizm Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Eyüp NEFES hocamızın yaptığı “Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı” adlı panel gerçekleştirildi. Bu panelde Türk mutfağının tarihsel süreci Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Sayın Doç. Dr. Mehmet ŞİMŞEK,  Doğu Karadeniz mutfağının özellikleri Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Sayın Doç. Dr. Mehmet Akif ŞEN ve Giresun mutfağının özellikleri ise Ekoturizm Bilimi Uzmanı Sayın Zekeriya KARAKAYALI tarafından katılımcılara aktarıldı.
Panelin ardından vejeteryan özellikleriyle öne çıkan Giresun mutfağına ait zeytinyağlı sarma, kiraz tuzlusu kavurması, taflan kavurması, karalahana dible, ısırgan yağlaşı, fasulye turşusu kavurması, sakarva tava, kaldirik tavası, pancar çorbası, merulcan kavurma, samaksa, kadayıf ve mısır ekmeği Valimiz Sayın Enver ÜNLÜ, Rektörümüz sayın Prof. Dr. Yılmaz CAN ve Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencileri tarafından misafirlere ikram edildi.